Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

baygenco

Kayıtlı Üye

İtibar:

Selamlar 1990'lerden beri oto ve ev müzik sistemlerine ilgiliyim. Genelde kimseyi rahatsız etmiyorsam yüksek sesle dinlerim. Arabada ve evde iphone bt üzerinden spotify kullanıyorum. Müzik hiphop ağırlıklı olsa da Türkü ve arabesk de dinlerim.
Araçlarımda geçmişte efsane pioneer kex serilerini, ts hoparlorleri, eqo 600 vb ürünleri kullandım. 2005-2010 yılları arası jbl gti hoparlorler ve jbl px-bpx amfiler ile sql bir sistemim vardı ve sahne ön camdaydı. Sonrasında mb quart reference hoparlorler ve rockford fosgate punch amfilerden oluşan mütevazı bir sistemle devam ederken son dönemde hi-fi sql aşkı tekrar canlandı. Bu defa aktif bir sistem denemeye karar verdim. Kendime göre aşagıdaki bileşenleri topladım.

Amfi:Mosconi One 130.4dsp
Tweeter: Mille Legend 280.3
Midwoofer: Brax 6.1
Subwoofer: Morel Ultimo 124
Monoamfi: JBL bpx1100.1
Ana ünite: Pioneer avh-x8700bt

Ana üniteyi yaklaşık 2 senedir kullanıyorum memnunum.
Brax 6.1'i Hüseyin Ketenci'den aldım kendisine yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.
Diğer bileşenleri de Özhan Doğruer aracılığıyla edindim, özellikle Hertz 280.3 ısrarlarında çok haklıymış, kendisine de çok teşekkür ederim.
JBL bpx, 2005'ten beri bende ve 10 senedir dolapta kullanılmayı bekliyordu. 4 ohm'da 1100wrms gibi mühim bir değere sahip.
Daha önce hiç izolasyon yapmamıştım bu defa wurth+akustik sünger kullandım.
İzolasyonun sese net etkisini geçmişle karşılaştıramam çünkü diğer bileşenler de değişti aynı esnada. Lakin şu an kapılara ramazan davulcusu kaçmış gibi bir durum var. :D) Subwoofer kullanmasam yeridir...
Araç subaru impreza wrx, sistem neredeyse tamamen gizli ve görünmüyor. Hoparlorler orjinal yerlerinde. Mosconi amfi yolcu koltuğu altında. Subwoofer arka koltuk kol dayama arkasında öne bakar ve koltukla paralel yukarıya doğru hafif açılı halde, 32 litre kutu hacmi. Kutu biraz ufak olduğundan içinde bolca dolgu malzemesi mevcut. Monoamfi kutunun arkasına monte halde ve bagajı açınca görülebilen tek ekipman. Bagajda yer kaybı minimum. Yedek lastiğe erişim sorunsuz ve iki valiz sığabiliyor mevcut halde bagaja.

Rca'lar stinger 8000 serisi
Hoparlör kabloları 2x2,5 audiotec, Sub kablo 2x6mm
Power kabloları kaynak kablosu 25 ve 35'lik
Stinger 2'li sigorta bloğu, 70 ve 100 amper sigortalar

Montajı bir arkadaşımla beraber yaptık.

Crossover değerleri başlangıç olarak aşağıdaki gibi. Subwooferı dsp'ye dahil etmedim, ana ünite üzerinden sub kontrol işime yarıyor. Gainleri kabaca kulakla ayarladım. Mosconi 130.4 tam gaz sürüyor tweeter ve midwooferları, ikisinde ortak tek gain kullanıyorum yani aynı watt rms gidiyor. Spl düzeyleri dengeli. Jbl gti c608'leri 2x350 wrms besleyen biri olarak, brax 6.1 midwooferlar için daha fazla güç olsa iyi olurdu sanıyorum, 130 wrms de iyi tabi.

Sub: 70hz low pass-20hz subsonic
Mid: 70hz-3000hz bandpass
Tiz: 3000hz high pass
Tüm filtreler 24db/oct

Brax 6.1'i tek başına flat olarak naturel roll off da dinledim,bence 2 yol aktif için çok başarılı bir hoparlor. 60hz'leri de 6000'hz'leri de rahatlıkla ve temiz okuyor.
Mosconi gladen one amfinin de özellikle clarity konusunda daha önce kullandığım muhtelif pioneer, audison lrx-vrx, rf punch ve jbl px amfilere kıyasla çok önde olduğunu söyleyebilirim.
Hertz 280.3 tweeter için de izlenimlerim çok olumlu. Duyanlar da tweeter ne kadar net diyorlar.
Bileşenlerden beklentim doğal ve eklentisiz, kaliteli yüksek ses.

Şu an gain ve crossover harici hiçbir ayar yapılmamış olmasına rağmen müthiş bir sql performans var. Sahne henüz yok, ön camda olmasını da beklemiyorum çünkü aracımdaki orjinal tweeter yerleşimi çok uygunsuz. Yine de zamanla dsp üzerinde detaylı ayar yapıp sahneyi geliştireceğim. Bir rta mikrofon edinmem de gerekecek. Subwoofer bağlantılarını henüz tamamlamadım. İlk fırsatta onu halledeceğim.

Diğer aracımda da şöyle bir pasif sistem var;
Sony dsx-a400bt
Morel mt-12
Dls nordica 6
Tempo ultra crossover
Match m2fx
Eton usb10

Şimdilik durum bu...

Ziyaretçi olarak maksimum görüntüleme limitine ulaştınız. Daha fazlasını görmek için sitemize kayıt olunuz veya giriş yapınız.

Son düzenleme:

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.