Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Extreme Sound

Gold Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Şub 2017
Mesajlar
124

İtibar:

Merhaba Arkadaşlar,

Evinizde müzik dinlemek sizin için keyifli olabilir ama otomobilinizde müzik dinlemeninde farklı avantajları vardır,
Sabit kapalı bir ev ortamında müzik dinlemek çoğu insan için can sıkıcı dır ,otomobil sahipleri kaliteli müzik sistemleri ile yapılmış otomobilleri sürmenin veya yolculuk yapmanın eğlenceli olduğunu kabul ediyor ,bazı müzik severlerde ; komşularını rahatsız ettikleri için evde güçlü müzik dinleyemediklerinden şikeyetçiler ,birçok otomobil sahibide araçlarındaki marjinal ses kalitesini geliştirmek için araçlarına ses sistemi yaptırma kararı alıyorlar.
Müzik severler araçlarına daha iyi bir sistem yapmaya karar verdikten sonra ,malesef ürün seçiminde,montaj aşamasında veya aldıkları sistemin tam performans ile çalıştırılmasında hayal kırıklığı yaşadıklarını duyuyoruz.
Tecrübelerime dayanarak otomobilinizin müzik sistemini geliştirmeniz için bazı öneriler vermek isterim,otomobil'inizdeki kötü ses ile yolculuk yapmak zorunda değilsiniz. Sistemdeki basit değişiklikler bile fark edilebilir sonuçlar verebilir.DBQMay.jpg

1: Aracınızın Hoparlörlerini Değiştirin

Çoğunlukla; otomobil üreticilerinin standart sundukları müzik sistemlerinin vasat olduğunu gözlemliyoruz . Sözde opsiyonel (premium) sistemler bile birinci sınıf kalitede değiller . nispeten ucuz amfi ve hoparlör kullanıyorlar.
Aracınızın yeni hoparlörleri hak ettiği gibi montajlanarak, ses kalitesinde büyük bir fark yaratabilir. aldığınız hoparlörler üretiminde kullanılan malzemesi ve yüksek değerleri sebebiyle devamlı dinlediğiniz müziklerde önceden duymadığınız detayları duyabilirsiniz.6ro2ON.jpg2: Müzik sizin için sıkıştırılmış düşük K bit değeri olmamalı.

Yeni nesil otomobil'lerin ana ünitelerini değiştirmek çok fazla maliyetli veya imkansız dır ,ses kalitesi yetersiz ana ünitelere alternatif olarak kullanabilceğiniz akıllı telefonlar ,mp4 ve wolkman'ler ile müzikleri daha fazla sıkıştırarak daha fazla müzik dosyası saklayabilirsiniz , ama müzik sıkıştırmanın bazı dez avantajları ıvardır , malesef bazı yüksek ve düşük frekans bilgilerini kaybedersiniz. iyi bir otomobil ses sisteminde ,bu kayıplar kulaklarınıza bir şeylerin eksik olduğu hissini verecektir.
Dosyalarınızı oluştururken varsayılan ayar ile yetinmeyin. Eğer otomobilinizde akıllı telefon MP4 veya wolkman kullanmak istiyorsanız, mümkün olduğu kadar az sıkıştırmış şarkı dosyaları olarak kullanmayı deneyin. Daha yüksek bit değeri , otomobilinizde daha kaliteli müzik dinlemenize neden olacaktır.


r6AQPM.jpg


3: Ana ünite için çözüm

Otomobilinizin orjinal ana ünitesi kaliteli bir müzik sistemini desteklemek için uygun değildir,çıkış watt ları düşük, rca çıkışları yoktur v.s malesef yeni çıkan otomobillerin ana ünitelerini değiştirmekte bir hayli meşakkatlidir,otomobilinizin elektroniğindeki can-bus , moss v.s sistemleri ile haberleşen ana üniteler değiştirildiğinde otomobilinizin bazı özelikleri iptal olduğunu görürsünüz,tabiki sektördeki üreticiler alternatif çözümler geliştiriyor.aracınıza torpidosuna birebir uygun montaj çerçeveleri can-bus,moss uyum aparatları,özel rca çeviriciler veya aracınıza uyumlu ana üniteler gibi.
Müzik sisteminiz en zayıf halkası kadar kuvetlidir,kaliteli müzik sistemi için ana ünite iyileştirmesini mutlaka yapmalısınız.
YqYl5Z.png4 :Ses yalıtımı malzemesi

Otomobilinize yapacağınız ses yalıtım malzemesinin iki yararı vardır yol gürültüsünü minİmum seviyelere indirmek ve müzik sisteminiz vereceği rezonansı azaltıcı olarak kullanmak.

Kapının döşemesi ve metal kasası ses yapısı doğruluğunu etkileyen faktörlerdir, bir hoparlörü titreşim veren ince metal veya plastik bir kasaya montaj etmek kötü sonuçlar doğurur . Kapının döşemesi ve metal kasası yalıtım malzemesi ile kaplandığında , tabiri caizse istenmeyen rezonansların ilacı olacaktır. yalıtım malzemesi otomobil'inizdeki hoparlörler için,ahşap ev hoparlör kasasındaki gibi , istikrarlı bir platform oluşturacaktır.

Qtomobilinizle 40 km hızla giderken müzik sisteminizin sesi çok iyi gelir, ama km göstergeniz 120 km'ye geldiğinde ses uyumu bozulur, yol gürültüsü dinlediğiniz müzik sisteminin alt frekanslarını maskeleme eğilimindedir, böylece sistem aşırı parlak çalar.Çözüm yalıtım malzemeleridir, iç gürültü seviyelerini düşürür, bu yüzden araba sürerken yüksek sesle müzik dinlemek zorunda kalmazsınız. en önemlisi daha fazla müzikal detay duyarsınız ve sarj dinamonuz fazla çalışmak zorunda kalmaz..9gn528.jpg
5: Bir amplifikatör Ekleyin

"Otomobil'inizin orjinal ana ünite wattı 50 watt olabilir " ama extra takacağınız bir amplifikatörün ürettiği 50 watt ile arasında çok büyük bir fark vardır. extra montaj edilen amplifikatör gerçek güçlü watt ve temiz ses kalitesi dir ve aralarında gece ile gündüz kadar fark olacaktır
Bir amplifikatör arabada mükemmel ses almak için mutlaka gerekli müzik sistemi ekipmanıdır.


6roknE.jpg6: Sinyal işlemcisi veya bir ekolayzır

Otomobilin iç kabini bazı ciddi ses problemlerine yol açar. Halı, koltuk kılıfları ve diğer emici malzemeler , alt frekanslarda kayıplara neden olur ,camlar plastik trimler ve sert yüzeylerde ses fekanslarını fazladan yansıtır. otomobil iç kabini ,müzik dinlemek için kötü bir hoparlör yerleşim yerlerine sahiptir ,elde olmayan veya isteyerek kötü yerleştirilmiş hoparlörleride ekleyince ve en önemlisi araç iç rezonans frekansı . üst frekansların veya alt frekanların fazladan pik yapması kulak yorgunlukluğuna neden olacaktır.
Aracınızda işlemci bir çok yararlı yerde kullanabilirsiniz torpido üstü sahneleme,faz kayıpları veya orjinal sistemine uygun üst düzey rca çevirici ekolayzır v.s
Extra bir ekolayzır frekans tepkisi ayarlamak için onlarca nokta verir, Parametrik ekolayzır her bir EQ bandında iniş çıkışlara ve genişliği değiştirmenize izin verecektir, ayar yaparak sorunlu alanı flat hale getirebilirsiniz.. Ses işlemcilerinize veya ekolayzır'ınıza doğru ayar yapabilmek ve aracınızın akustiğini analiz etmek için mikrofona ihtiyacınız vardır.GPdkDy.jpg7: İyi bir subwoofer kutusu satın almak.

Eğer kapalı bir subwoofer kutusu satın alıyorsanız , aracınızın bagajı için uygun ölçülerde ve düzgün birleştirildiğinden emin olun. Hava sızıntıları alt frekans performansına zarar verecektir. Portlu kutuda ise dinlemeyi sevdiğiniz frekanslara tune edildiğine emin olun, en önemli faktör subwoofer için doğru iç hacmi ile bir kutu oluşturmak . Bir uyuşmazlık sonucunda ,frekansların desibel kaybı ve eksik frekans aralığı sorunu ile karşılaşabilirsiniz.
An9qOX.jpg8: Crossover gerçekten sisteminizin ses artırabilir ipucu.

Yeni çıkan bir çok ana ünitede ve amplifikatörde ,hoparlörleri çalıştıracak bir frekans filtresi vardır ve pasif crosoverlı bir sisteminiz varsa doğru bir montaj için yeterli olacaktır ama pasif sisteminize alacağınız elektronik crosover ile fekans kesmeniz , octav desibelini ayarlıyabilmeniz ve gain ayarını daha hassas yapabilmenizi sağlayacaktır. Aktif sistemlerde örneğin tweteer,midrange ,midbass,veya subwoofer'ı ayrı olarak satın aldığınızda üst ve alt frekans'larını kontrol altına almak gerekir,hoparlörlerinizin üretmeyeceği frekansları vermeniz sesin kalitesi açısından dez avantaj olacağı gibi hoparlörün ömrünüde kısaltacaktır.
za6VLY.jpg
9 :Subwoofer olmadan eksik olur.

Otomobilerin kapılarındaki veya torpido üzerindeki hoparlörlerin bir çoğunun diafram çapları 16 cm yi geçmez,araçlarınızda alt frekanslar için diafram çapı minimum 20 cm bir hoparlöre ihtiyaç vardır. müzik sisteminizin eksik olmaması için subwoofer mutlaka gerekli hoparlör dür.
Subwoofer diafram çapı veya subwoofer sayısı kararı aşamasında dinleyici faktörü önemlidir,müzik dinleme tarzına göre belirlenir, örneğin klasik müzik dinleyicisi için bir adet 20 cm yeterli olurken ,Hip Hop tarzı müzikler dinliyorsanız aracınızın bagajına sığabilecek en büyük çaplı subwooferı kullanabilirsiniz.
77lbZ5.jpg
10 : Kapasitör Kullanın.

Araç dizayn eden firmalar muhtemelen aracınızı tasarladıklarında extra bir amplifikatör kullanacağınızdan haberleri yoktur.otomobil üreticileri fiyat rekabeti açısından az tölereli araçlar üretirler 40 amper üstü sigortası olan her amplifikatör için capasitör kullanmanız gereklidir . kapasitör amplifikatör ve aracınızın aküsü arasında bir tampon görevi görür ,ampilifikatör'ün voltaj kablosuna mümkün olduğunca yakın bağlamak gerekir,capasitör voltajı depolar ve gerektiğinde ,voltajı amplifikatöre yollar.
Müzik sisteminizi belli bir zaman dinledikten sonra performansı düşüyorsa bu subwoofer'ınızda daha belirgin anlayabilirsiniz, Ya da gece araba kullanırken farlarınızın kısılıp açılıyorsa ,daha tutarlı bir güç kaynağına ihtiyacınız var demektir.9gn51N.jpg11: Alt yapı kablolar

Elektrik su gibidir. - evinize bir bahçe hortumu ile su devir daimi yapamazsınız,Aldığınız amplifikatör'ünüzü tam performans ile kullanmak istiyorsanız,ucuz kablo kullanmayın ve vatt voltaj hesaplamasını iyi yapın.
Kaliteli sinyal kabloları ile daha detaylı ve temiz müzik dinlersiniz ve kaliteli kablolar da aracın elektrik sisteminin yol açtığı parazitleri duymazsınız.
hoparlörden amplifikatör'e kablolar eksiz olarak gelmelidir veya bu tip birleşme yerlerinde kaliteli soketler ile kullanılmalıdır.R1WV5Y.jpg12:Montaj çok önemli bir faktördür.

Hobinize veya ihtiyacınız olan otomobil müzik sistemine ayırdığınız bütçe kadar para harcamış olabilirsiniz veya bu sizin için önemli bir ihtiyacınız ve ,bütçenizide aşmış olabilirsiniz. Otomobilinizden sökülen döşemelerin, trimlerin v.s v.s doğru takılmasını istersiniz,aldığınız ürünleri aracınıza montaj edilmesi elinizdeki ürünler kadar önemli bir işlemdir.
Otomobil müzik sisteminiz için satın aldığınız ürünler yarı mamül dür..!
Otomobilinize montaj edildiği zaman tam mamül olur ..!
Usta ellerden çıkan mamüller kalitesi ile ön plana çıkar...
Amatör bir montajcı ile çalıştığınızda
1-) Yeni aldığınız müzik sistemi aracınıza uyumlu olmayabilir
2-)Yeni aldığınız müzik sistemi eksik performans ile dinleyebilirsiniz.
3-)Montaj esnasında müzik sisteminize zarar verebilir.
4-)montaj sırasında otomobilinize zarar verebilir.
Sİze tavsiyem ürün almak için nekadar araştırıyorsanız ,montaj yapan firmalar için daha fazla araştırmanız ve karar verdiğiniz montör ile müzik sisteminizin projesini yapmalısınız, kimse sizden profesyonel olmanızı istemiyor ama bilinçli tüketici olmak hem kendi yararınızadır hemde montör'ün işini kolaylaştırır.aldığınız ürünlerin garantisi var veya şikayetlerinizi ciddiye alacak devlet kurumları bulabilirsiniz ,ama ülkemizde yanlış montajdan sebep hızlı cevap alacağınız veya başvuracağınız bir kurum yok...

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim
Özhan DOĞRUER
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ziyaretçi olarak maksimum görüntüleme limitine ulaştınız. Daha fazlasını görmek için sitemize kayıt olunuz veya giriş yapınız.
 
Ziyaretçi olarak maksimum görüntüleme limitine ulaştınız. Daha fazlasını görmek için sitemize kayıt olunuz veya giriş yapınız.
 

Bu bilgilendirmeyi dikkate alın!

Sistem tavsiyesi için;
- Araç bilgisi
- Bütçe
Belirtilmelidir.
Konuya “Güncel” yorumu yerine “GÜNCELLE” butonunu kullanınız.
Konuyu HAFTADA EN FAZLA 1 KEZ güncelleyebilirsiniz.
Konu çözüme kavuştuğu takdirde konu başlığını “ÇÖZÜLDÜ” olarak değiştiriniz.

"Özel Mesaj" ile alınan bilgi yerine forumdan alınan bilgi referans niteliğindedir. Sistem Tavsiyeleri Sistemi Kılavuzu

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.