Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

MustafaGul

Kayıtlı Üye

İtibar:

Merhabalar. Pasif sistem kullanmaktaydım. Aktif sisteme geçmek için bir adım attım ama bilgi eksikliği ve tecrübesizlik ile çıkmaza girdim. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Detaylı olarak nelere sahibim ve neler yaptığımı detaylı olarak anlatmak istiyorum.

Elimdeki cihazlar;

Alpine İlx-w650Bt
Audison Sr5.600
Audison Sr4.500
Audison Bit One Hd
Focal Expert Ps 165F3
Morel Maximo Ultra 602
Jbl Gt4-12
For-x X-1122g
Anadolu Kablo güç kablosu

Ne yapmak istediğimden bahsedeyim.
Aracın önüne 3 yol aktif focal çaldırmak arkaya crossover ile morelleri pasif çaldırmak.

Neler yaptığımdan bahsedeyim.
Pasif sistemimi bozup aktif sisteme geçmek için her hoparlöre ayrı hat çektim (bakır oranı yüksek 2.5 luk kablo ve tweeter için gümüş sarım kablo). Emek mikrofon kablosu ve RCA konnektör alıp işlemci-amfi arasına rca kablo yaptım. Arka koltuğun arkasına montaj yaptım. Şasi noktam çok güzel ve sorunsuz emin olabilirsiniz. Pasif sistemde de dip ses vardı ancak gainleri kısıp bu sorunun üstesinden gelmiştim. Hatta mükemmel çalıyordu.
Sorun şu şekilde başladı. Montaj bittikten sonra işlemciye bağlanıp Kalibrasyon yapmaya çalıştım.
Sıra ile adımlar şunlardı:
Audison'un sitesinden indirdiğim trackleri usb ye atıp ana üniteye bağladım sesi 32 ye ayarladım(ses sonu 35)
Ana ünite işlemciye bağlı, amfiler rca ile işlemciye bağlı ancak hoparlör kabloları amfilere bağlı değil.
Kalibrasyonda sıra ile FIR firmware ve input setup sekmesi altındaki Automatic Routing ve herşey işaretli. İkinci sayfada Low Level i seçip diğer bütün girişleri iptal ediyorum. Hoparlör dizilimini seçiyorum ( önler 3 yol aktif arkalar crossover bağlantı ve sub ile 4. yolu seçiyorum). Diğer sayfada Track 1 i çalıştırmamı istiyor ve ana üniteden açıyorum ve rca voltajlarını ölçüyor ( sub kanalı 1.3v diğer kanallar 4.5 v)
Master delay sayfasına geldiğimde program Track 3 ü açmamı istiyor ve bir süre sonra hata veriyor.
Ana üniteden gelen sadece Front ve rear kanalları bağlı olarak kurulum tekrarlıyorum aynı yerde hata veriyor.
Sadece front kanalıyla deniyorum yine aynı hatayı alıyorum.
Hatayı fotoğraf olarak paylaşacağım.

Diğer soruna gelecek olursak DRC durduk yere kapanıp açılıyor, renk değiştiriyorum bir kaç kontak aç-kapa dan sonra led leri kapatıyor ve son olarak sağ sol ön arka ayarları çalışmıyor. Tüm sesi sağ arkaya alıyorum ama yine de ön hoparlör çalışıyor.

Pasif sistemde Gain eşitlemesi yaparken 1 kHz test tone açıp multimetre ile ölçüp yapıyordum. Ama aktif sistemde nasıl gain eşitlemesi yapılacağı hakkında hiçbir bilgim yok.

Ve son olarak Audison Sr5.600 çok çok çok fazla ısınıyor. Gainler en kısıkta olmasına rağmen amfi çok ısınıyor.

Çok fazla sorunum var farkındayım ama yardımlarınızı bekliyorum Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar
116.9 KB
Görüntüleme: 18
Ziyaretçi olarak maksimum görüntüleme limitine ulaştınız. Daha fazlasını görmek için sitemize kayıt olunuz veya giriş yapınız.

Son düzenleme:
Ziyaretçi olarak maksimum görüntüleme limitine ulaştınız. Daha fazlasını görmek için sitemize kayıt olunuz veya giriş yapınız.

Son düzenleme:

Son düzenleme:

Son düzenleme:

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.