Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

gergedan

Kayıtlı Üye

İtibar:

Herkese merhabalar. Kafam bir noktadan sonra iyice karıştı ve tecrübeli arkadaşlara danışmanın daha uygun olacağını düşündüm. Detayıyla anlatacağım fakat bu işte profesyonel değilim. Elimdeki mevcut parçalar ile en iyi verimi elde etmeye çalışıyorum, elbette ilaveler yapabiliriz, sadece doğru yönlendirmeleri yapmanız benim için yeterlidir.

Mevcut düzenek;

Ön kapılarda = For-X XMD - 1513 NEO // 5.25" / 4 Ohm / Midrange / 70 W / 160 W
Arka tarafta = Sony Xplod XS-N1620C // 2 way component / peak power 350 W / rms power 60 W / rated power 60 W / rated impedance 4 Ohm
Anfi = Jameson USA-434A // 4 Kanallı 1400 Watt (Özellikleri konusunda net bilgim yok, araştırmalarıma güvenemedim, bir arkadaşımdan almıştım)
Teyp = Mobass MB-555 (Özelliklerini bilmiyorum)
Subwoofer (Bass?) = Mobass MB-121
Kablo tesisatı = Megavox MGX - 8AWG

Bunlar dışında ekstra bir şey yok. Dert yandığım noktaya geliyorum şimdi. Normalde benim için yeterli, dışarıdan nasıl duyuluyor emin değilim ama sesi yükselttikçe nasıl anlatsam kalite düşüyor ses dağılıyor gibi oluyor. Bu yüzden ses seviyesinde 20'yi geçemiyorum. Geçersem bana rahatsızlık vermekten başka bir işe yaramıyor, dışarıdan duyulan sesi düşünemiyorum bile.

Öndeki hoparlörler mi daha iyi arkadakiler mi emin olamadım. Şöyle, ses yükseldikçe öndekiler etkisiz kalıyor arkadakiler ön plana çıkıyor ve hafiften bir cayırtı meydana geliyor arkalarda, önlerin varlığı yokluğu teypten sadece öne vermedikten sonra belli olmuyor. Halbuki önleri öve öve bitiremiyorlardı satanlar.

Teybin arayüzü biraz kıt, hatta fazlasıyla kıt. Karışık çalma olayında bile belli bir düzene göre gidiyor her seferinde. Ekranında yanımdaki eleman bir şey açabilmek için can çekişiyor çoğu zaman alışkın değil ise. Sırf bu yüzden değiştirmeye niyetliyim. Tek hoşuma giden yanı arkasından alıp torpidoya attığım USB çıkışı. Bu arada geçenlerde A101'den Piranha 7785 aldım, araştırmadan aldığım için hüsrana uğradım fakat arayüzü kullanışlı olup üstteki şikayetim ses olayını da toparladı? Arka çıkışları MB-555 gibi daha kullanışlı olsaydı çoktan değiştirmiştim ama geri iade edeceğim mecbur.

Sonuç itibariyle düzgün bir ses elde edebilmek için arkaları iptal ettim. Şu an sadece önler aktif ve yine de tatmin etmiyor çünkü arkaların yokluğu bariz hissediliyor. Şunu şununla değiştir, şunu çıkar, bunu ekle vesaire tüm tavsiyelerinize ve tecrübenize açığım. Fakat fiyat konusunda fazla uçuk şeyler şu an girmek istemediğim masraflar yine de hem ekonomik hem pahalı ürünleri bildirebilirsiniz.

Unutmadan anfiye bağlantı şekli, hoparlörleri (arka hoparlörleri şimdilik çıkarmıştım) ÖNE, bass ise yalnızca ARKAYA bağlı. ARKA için crossover LPF, bass boost 0db olarak ayarlı. LPF orta ayarda, kazanç %75 ayarlı diyeyim, HPF seçili değil ama etki ediyor mu bilmiyorum. ÖN ise full olarak ayarlı.

Şimdiden teşekkür ediyorum yardımcı olan herkese, iyi forumlar.
Cevap otomatik olarak birleştirildi:

Konuyu düzenleyemiyorum sanırım, eklemeyi unuttuğum elimde kullanmadığım Megavox MGX-600.4 model anfi var. Jameson'dan önce bu takılıydı ve bu 3000 watt olmasına rağmen 1400 wattlık Jameson'a göre daha kötüydü. Kullanılabilir ise bunu da sisteme dahil edebiliriz.

Bu bilgilendirmeyi dikkate alın!

Sistem tavsiyesi için;
- Araç bilgisi
- Bütçe
Belirtilmelidir.
Konuya “Güncel” yorumu yerine “GÜNCELLE” butonunu kullanınız.
Konuyu HAFTADA EN FAZLA 1 KEZ güncelleyebilirsiniz.
Konu çözüme kavuştuğu takdirde konu başlığını “ÇÖZÜLDÜ” olarak değiştiriniz.

"Özel Mesaj" ile alınan bilgi yerine forumdan alınan bilgi referans niteliğindedir. Sistem Tavsiyeleri Sistemi Kılavuzu

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.